AKTUALNOŚCI

04/08/2011
kategoria: przedszkola

Badaczka SWPS chce diagnozować ADHD już u przedszkolaków

Wczesna diagnoza zaburzenia ADHD u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przy użyciu najnowszych kwestionariuszy i badania laboratoryjnego przy użyciu eye-trackera to zadanie Anny Orylskiej ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. 

Na przeprowadzenie badań badaczka otrzymała ponad 54 tysiące złotych w ramach zakończonej właśnie VII edycji programu Ventures Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To pierwszy projekt naukowy związany z psychiatrią, który będzie finansowany w ramach tego programu.
ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Charakteryzuje się nadaktywnością, impulsywnością oraz zaburzeniami uczenia się i pamięci zarówno u dzieci jak i dorosłych.


"W procesie diagnostycznym, który przeprowadzimy w badaniu, wykorzystamy najnowsze kwestionariusze. Uzupełnimy go badaniem laboratoryjnym przy użyciu eye-trackera oraz zadaniami poznawczymi zaprojektowanymi do badania poziomów funkcji wykonawczych i ich odwzorowania w ruchach gałek ocznych u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym" - wyjaśnia autorka badań.
Tłumaczy, że choć na świecie badania okulograficzne są uważane za najbardziej obiecujące narzędzie uzupełniające diagnozę ADHD, to w tej dziedzinie wciąż należą do metod unikatowych.


"Program doktorski Anny Orylskiej jest pierwszym w Polsce projektem badawczym, polegającym na wczesnej diagnozie zaburzenia ADHD u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - tłumaczy dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych (ICACS) SWPS i promotor badaczki prof. Grzegorz Sędek.


Anna Orylska, jest absolwentką psychologii klinicznej w SWPS. Jej zainteresowania naukowe łączą się z praktyką kliniczną oraz badaniami poznawczymi dotyczącymi terapii i diagnozy dzieci od wieku wczesno-przedszkolnego do adolescyjnego z zaburzeniami łącznymi takimi jak: zespół hiperkinetyczny (ADHD), zaburzenia opozycyjno buntownicze, poważne zaburzenia zachowania. "Grant pomoże mi w realizacji pasji, jaką jest praca zawodowa i naukowa" - przyznaje Orylska.


Jest jedyną przedstawicielką uczelni niepublicznej, która otrzymała finansowanie w VII edycji programu Ventures. Obok niej w gronie nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele takich uczelni i jednostek naukowych, jak Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Chemii Organicznej PAN oraz Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Źródło: PAP
www.naukawpolsce.pap.pl

Podziel się
DODAJ KOMENTARZ
Twój nick:
KOMENTARZE
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
SZUKAJ PLACÓWEK
Placówka:
Miasto:
Województwo:
Rodzaj:
- nie dotyczy -
Fraza:
Rozmowa tygodnia

Patricia Kazadi - piosenkarka, aktorka i prezenterka - odpowiada na Wasze pytania! Sprawdź, co lubi, co ją inspiruje i... jaka jest najgłupsza plotka, którą usłyszała na własny temat!

Felieton miesiąca

Chusta do noszenia dziecka stałą się modnym tematem, często poruszanym na łamach kolorowej prasy czy mediach familijnych. Noszenie nie jest już synonimem rozpieszczania, stało się wyrazem troski o prawidłowych rozwój dziecka, odpowiadaniem na jego potrzeby.

Korepetycje WOS, Szkoły sportowe Goźlice, Szkoły sportowe Dobrzyniówka, Szkoły sportowe Dobropole Pyrzyckie, Szkoły sportowe Skopanie, Szkoły sportowe Ścinawa, Korepetycje Tymień, Szkoły sportowe Brzozie, Szkoły sportowe zachodniopomorskie, Szkoły sportowe Posadowa Mogilska, Szkoły sportowe lubuskie, Korepetycje Borcz, Szkoły sportowe Rzeczyca Ziemiańska, Szkoły sportowe Reczpol, Szkoły sportowe dolnośląskie, Szkoły sportowe lubelskie, Szkoły sportowe Trzebinia, Szkoły sportowe Więciórka, Szkoły sportowe Strzelno, Szkoły sportowe Polichna, Szkoły sportowe Szczekociny, Szkoły sportowe Ponice, Szkoły sportowe Poryte-Jabłoń, Korepetycje Język niemiecki, Szkoły sportowe mazowieckie, Szkoły sportowe Rossoszyca, Szkoły sportowe Gleba, Korepetycje Wołkowiany, Szkoły sportowe Wrzeszczów, Szkoły sportowe Tarnowiec
OA_show(50); OA_show(51);
OA_show(47);
test

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies.

Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor.