04/08/2011

Badaczka SWPS chce diagnozować ADHD już u przedszkolaków

Wczesna diagnoza zaburzenia ADHD u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przy użyciu najnowszych kwestionariuszy i badania laboratoryjnego przy użyciu eye-trackera to zadanie Anny Orylskiej ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Na przeprowadzenie badań badaczka otrzymała ponad 54 tysiące złotych w ramach zakończonej właśnie VII edycji programu Ventures Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To pierwszy projekt naukowy związany z psychiatrią, który będzie finansowany w ramach tego programu.
ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Charakteryzuje się nadaktywnością, impulsywnością oraz zaburzeniami uczenia się i pamięci zarówno u dzieci jak i dorosłych.

"W procesie diagnostycznym, który przeprowadzimy w badaniu, wykorzystamy najnowsze kwestionariusze. Uzupełnimy go badaniem laboratoryjnym przy użyciu eye-trackera oraz zadaniami poznawczymi zaprojektowanymi do badania poziomów funkcji wykonawczych i ich odwzorowania w ruchach gałek ocznych u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym" - wyjaśnia autorka badań.
Tłumaczy, że choć na świecie badania okulograficzne są uważane za najbardziej obiecujące narzędzie uzupełniające diagnozę ADHD, to w tej dziedzinie wciąż należą do metod unikatowych.

"Program doktorski Anny Orylskiej jest pierwszym w Polsce projektem badawczym, polegającym na wczesnej diagnozie zaburzenia ADHD u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - tłumaczy dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych (ICACS) SWPS i promotor badaczki prof. Grzegorz Sędek.

Anna Orylska, jest absolwentką psychologii klinicznej w SWPS. Jej zainteresowania naukowe łączą się z praktyką kliniczną oraz badaniami poznawczymi dotyczącymi terapii i diagnozy dzieci od wieku wczesno-przedszkolnego do adolescyjnego z zaburzeniami łącznymi takimi jak: zespół hiperkinetyczny (ADHD), zaburzenia opozycyjno buntownicze, poważne zaburzenia zachowania. "Grant pomoże mi w realizacji pasji, jaką jest praca zawodowa i naukowa" - przyznaje Orylska.

Jest jedyną przedstawicielką uczelni niepublicznej, która otrzymała finansowanie w VII edycji programu Ventures. Obok niej w gronie nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele takich uczelni i jednostek naukowych, jak Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Chemii Organicznej PAN oraz Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Źródło: PAP
www.naukawpolsce.pap.pl