AKTUALNOŚCI

04/02/2011
kategoria: przedszkola

Sokrates w pampersie

Dlaczego? Po co? Jak? Pytania dzieci niejednego rodzica doprowadziły na skraj załamania nerwowego, ale... Pozwólmy pytać dzieciom! Sprawmy, żeby zadumały się nad otaczającą ich rzeczywistością. Wyzwólmy w nich małych filozofów, a nie pożałujemy rezultatów.

Następuje taki moment w życiu każdego rodzica, że jego pociecha zaczyna dość sprawnie mówić i uradowana faktem możliwości werbalizacji swoich myśli, zasypuje nas gradem pytań. Pamiętam, ile uśmiechów ze strony otoczenia wywoływały moje konwersacje z synem Tymkiem, kiedy np. w sklepie lub autobusie starałam się wyjaśnić mu wszystko, czego nie rozumiał. Większość dorosłych nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak wielu rzeczy można nie rozumieć, jak wiele zjawisk ciekawi, a wreszcie jak wiele pytań można zadać na minutę. Ilość i wyrafinowanie pytań, jakie zadawał mi Tymek, często przekraczało granice mojej wyobraźni, starałam się jednak dzielnie odpowiadać, nawet jeśli sama nie wiedziałam, dlaczego właśnie tak jest. Dociekliwość mojego dziecka sprawiła, że zaczęłam się zastanawiać, dlaczego pszczoły i zebry są w paski, a jednak nie należą do tej samej rodziny, dlaczego misie w bajkach mówią, a te prawdziwe nie i czemu nasz chomik nic nie powiedział w Wigilię.

Pytamy, ażeby zrozumieć świat

Filozofia jako sztuka stawiania pytań może stać się osią konstrukcyjną zajęć dydaktycznych z dziećmi. Na tego typu lekcjach pytania są tworzone przez prowadzącego lub wspólnie z dziećmi. Kiedy zaś powstanie pytanie, maluchy mają pole do popisu w kwestii odpowiedzi. Jest to dla nich impuls do przemyśleń, do zastanowienia się nad kwestiami, nad którymi być może nigdy się nie zastanawiały. Wątpliwości te zazwyczaj mają charakter uniwersalny i proponują zadumać się nad zagadnieniami moralnymi, kwestiami wartości w życiu i innymi ważkimi problemami. Przybrane w przyjazną formę są zabawą, dzięki której dzieci rozwijają swoje zdolności umysłowe, jak i emocjonalne. Zajęcia takie odbywają się już na terenie wielu krajów Europy, obu Ameryk i Azji.

Podziel się
DODAJ KOMENTARZ
Twój nick:
KOMENTARZE
09/02/2011 | dodał: belfer
super temat i super artykuł. i osobiście uważam, że im wcześniej w podstawówce odbywałyby się takie zajęcia, tym dużo lepiej dla dzieci, a tym samym dla wychowawców.
czy ten program jest już dostępny w Polsce?
01/03/2011 | dodał: Smerf Maruda
Moje dziecko też ciągle pyta : a po co? A dlaczego? Czasem miewam już dość...
SZUKAJ PLACÓWEK
Placówka:
Miasto:
Województwo:
Rodzaj:
- nie dotyczy -
Fraza:
Rozmowa tygodnia

Patricia Kazadi - piosenkarka, aktorka i prezenterka - odpowiada na Wasze pytania! Sprawdź, co lubi, co ją inspiruje i... jaka jest najgłupsza plotka, którą usłyszała na własny temat!

Felieton miesiąca

Chusta do noszenia dziecka stałą się modnym tematem, często poruszanym na łamach kolorowej prasy czy mediach familijnych. Noszenie nie jest już synonimem rozpieszczania, stało się wyrazem troski o prawidłowych rozwój dziecka, odpowiadaniem na jego potrzeby.

Szkoły średnie (liceum) Gołaczewy, Szkoły średnie (liceum) Gorzyce, Szkoły średnie (liceum) świętokrzyskie, Szkoły średnie (liceum) Dominów, Korepetycje Język francuski, Szkoły średnie (liceum) Wadowice Dolne, Szkoły średnie (liceum) Stary Brześć, Szkoły średnie (liceum) Ławsk, Szkoły średnie (liceum) Żukowo, Szkoły średnie (liceum) łódzkie, Szkoły średnie (liceum) Pantalowice, Korepetycje Kazimierza Wielka, Szkoły średnie (liceum) Somonino, Szkoły średnie (liceum) Zagórzyca, Szkoły średnie (liceum) Giemlice, Szkoły średnie (liceum) Grodziec, Szkoły średnie (liceum) Michałowice, Szkoły średnie (liceum) Kosztowo, Szkoły średnie (liceum) Stary Broniszew, Szkoły średnie (liceum) lubuskie, Korepetycje Grzybowo, Szkoły średnie (liceum) Polkowskie, Szkoły średnie (liceum) Gołasze-Puszcza, Korepetycje Suchożebry, Korepetycje Biologia, Szkoły średnie (liceum) zachodniopomorskie, Szkoły średnie (liceum) Nawodzice, Szkoły średnie (liceum) małopolskie, Szkoły średnie (liceum) Anieliny, Szkoły średnie (liceum) Chomętów-Puszcz
OA_show(50); OA_show(51);
OA_show(47);
test

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies.

Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor.