04/02/2011

Sokrates w pampersie

Dlaczego? Po co? Jak? Pytania dzieci niejednego rodzica doprowadziły na skraj załamania nerwowego, ale... Pozwólmy pytać dzieciom! Sprawmy, żeby zadumały się nad otaczającą ich rzeczywistością. Wyzwólmy w nich małych filozofów, a nie pożałujemy rezultatów.

Następuje taki moment w życiu każdego rodzica, że jego pociecha zaczyna dość sprawnie mówić i uradowana faktem możliwości werbalizacji swoich myśli, zasypuje nas gradem pytań. Pamiętam, ile uśmiechów ze strony otoczenia wywoływały moje konwersacje z synem Tymkiem, kiedy np. w sklepie lub autobusie starałam się wyjaśnić mu wszystko, czego nie rozumiał. Większość dorosłych nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak wielu rzeczy można nie rozumieć, jak wiele zjawisk ciekawi, a wreszcie jak wiele pytań można zadać na minutę. Ilość i wyrafinowanie pytań, jakie zadawał mi Tymek, często przekraczało granice mojej wyobraźni, starałam się jednak dzielnie odpowiadać, nawet jeśli sama nie wiedziałam, dlaczego właśnie tak jest. Dociekliwość mojego dziecka sprawiła, że zaczęłam się zastanawiać, dlaczego pszczoły i zebry są w paski, a jednak nie należą do tej samej rodziny, dlaczego misie w bajkach mówią, a te prawdziwe nie i czemu nasz chomik nic nie powiedział w Wigilię.

Pytamy, ażeby zrozumieć świat

Filozofia jako sztuka stawiania pytań może stać się osią konstrukcyjną zajęć dydaktycznych z dziećmi. Na tego typu lekcjach pytania są tworzone przez prowadzącego lub wspólnie z dziećmi. Kiedy zaś powstanie pytanie, maluchy mają pole do popisu w kwestii odpowiedzi. Jest to dla nich impuls do przemyśleń, do zastanowienia się nad kwestiami, nad którymi być może nigdy się nie zastanawiały. Wątpliwości te zazwyczaj mają charakter uniwersalny i proponują zadumać się nad zagadnieniami moralnymi, kwestiami wartości w życiu i innymi ważkimi problemami. Przybrane w przyjazną formę są zabawą, dzięki której dzieci rozwijają swoje zdolności umysłowe, jak i emocjonalne. Zajęcia takie odbywają się już na terenie wielu krajów Europy, obu Ameryk i Azji.