AKTUALNOŚCI

25/08/2011
kategoria: przedszkola

Problemy z pisaniem częstsze u dzieci z ADHD

Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) częściej niż ich rówieśnicy mają problemy z pisaniem - wynika z badań, o których informuje pismo "Pediatrics". 

Naukowcy z Kliniki Mayo w Rochester (Minnesota) przyjrzeli się danym dotyczącym blisko 6 tys. osób urodzonych w latach 1976 - 1982, z których 379 spełniało kryteria diagnostyczne ADHD (z przewagą chłopców).Po przeanalizowaniu informacji świadczących o tym, jak osoby te radziły sobie od momentu rozpoczęcia edukacji do końca szkoły średniej, badacze doszli do wniosku, że problemy z pisaniem (obejmujące zarówno błędy ortograficzne, jak i gramatyczne) dotyczyły częściej dzieci z ADHD. W przypadku chłopców były one widoczne u dwóch trzecich badanych z nadpobudliwością psychoruchową, podczas gdy wśród ich rówieśników bez ADHD problemy takie miał co szósty chłopiec.


Wśród dziewczynek problemy z pisaniem miało 57 proc. z nadpobudliwością psychoruchową, w porównaniu z niecałymi 10 proc. rówieśniczek bez ADHD. Dodatkowo dziewczynki, u których stwierdzono zaburzenie były niemal dziesięciokrotnie bardziej narażone na współwystępowanie problemów z czytaniem.

 

Z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że w Stanach Zjednoczonych na ADHD cierpi około 10 proc. dzieci w wieku od 4 do 17 lat. W Polsce szacuje się, że jest to około 5 proc. dzieci w wieku od 7 do 13 lat.
Trudności w pisaniu mogą być wynikiem problemów z zapamiętywaniem i planowaniem, które są charakterystyczne dla zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi - zauważa prowadząca badania dr Slavica Katusic, dodając, że wczesne zidentyfikowanie zarówno ADHD, jak i problemów z pisaniem, a także zastosowanie odpowiedniej terapii może zapobiec stresom, na które dzieci te mogą być narażone w późniejszym życiu.

Źródło: PAP
www.naukawpolsce.pap.pl 

Podziel się
DODAJ KOMENTARZ
Twój nick:
KOMENTARZE
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
SZUKAJ PLACÓWEK
Placówka:
Miasto:
Województwo:
Rodzaj:
- nie dotyczy -
Fraza:
Rozmowa tygodnia

Patricia Kazadi - piosenkarka, aktorka i prezenterka - odpowiada na Wasze pytania! Sprawdź, co lubi, co ją inspiruje i... jaka jest najgłupsza plotka, którą usłyszała na własny temat!

Felieton miesiąca

Chusta do noszenia dziecka stałą się modnym tematem, często poruszanym na łamach kolorowej prasy czy mediach familijnych. Noszenie nie jest już synonimem rozpieszczania, stało się wyrazem troski o prawidłowych rozwój dziecka, odpowiadaniem na jego potrzeby.

Szkoły średnie (liceum) Gołaczewy, Szkoły średnie (liceum) Gorzyce, Szkoły średnie (liceum) świętokrzyskie, Szkoły średnie (liceum) Dominów, Korepetycje Język francuski, Szkoły średnie (liceum) Wadowice Dolne, Szkoły średnie (liceum) Stary Brześć, Szkoły średnie (liceum) Ławsk, Szkoły średnie (liceum) Żukowo, Szkoły średnie (liceum) łódzkie, Szkoły średnie (liceum) Pantalowice, Korepetycje Kazimierza Wielka, Szkoły średnie (liceum) Somonino, Szkoły średnie (liceum) Zagórzyca, Szkoły średnie (liceum) Giemlice, Szkoły średnie (liceum) Grodziec, Szkoły średnie (liceum) Michałowice, Szkoły średnie (liceum) Kosztowo, Szkoły średnie (liceum) Stary Broniszew, Szkoły średnie (liceum) lubuskie, Korepetycje Grzybowo, Szkoły średnie (liceum) Polkowskie, Szkoły średnie (liceum) Gołasze-Puszcza, Korepetycje Suchożebry, Korepetycje Biologia, Szkoły średnie (liceum) zachodniopomorskie, Szkoły średnie (liceum) Nawodzice, Szkoły średnie (liceum) małopolskie, Szkoły średnie (liceum) Anieliny, Szkoły średnie (liceum) Chomętów-Puszcz
OA_show(50); OA_show(51);
OA_show(47);
test

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies.

Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor.