25/08/2011

Problemy z pisaniem częstsze u dzieci z ADHD

Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) częściej niż ich rówieśnicy mają problemy z pisaniem - wynika z badań, o których informuje pismo "Pediatrics".

Naukowcy z Kliniki Mayo w Rochester (Minnesota) przyjrzeli się danym dotyczącym blisko 6 tys. osób urodzonych w latach 1976 - 1982, z których 379 spełniało kryteria diagnostyczne ADHD (z przewagą chłopców).Po przeanalizowaniu informacji świadczących o tym, jak osoby te radziły sobie od momentu rozpoczęcia edukacji do końca szkoły średniej, badacze doszli do wniosku, że problemy z pisaniem (obejmujące zarówno błędy ortograficzne, jak i gramatyczne) dotyczyły częściej dzieci z ADHD. W przypadku chłopców były one widoczne u dwóch trzecich badanych z nadpobudliwością psychoruchową, podczas gdy wśród ich rówieśników bez ADHD problemy takie miał co szósty chłopiec.

Wśród dziewczynek problemy z pisaniem miało 57 proc. z nadpobudliwością psychoruchową, w porównaniu z niecałymi 10 proc. rówieśniczek bez ADHD. Dodatkowo dziewczynki, u których stwierdzono zaburzenie były niemal dziesięciokrotnie bardziej narażone na współwystępowanie problemów z czytaniem.

Z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że w Stanach Zjednoczonych na ADHD cierpi około 10 proc. dzieci w wieku od 4 do 17 lat. W Polsce szacuje się, że jest to około 5 proc. dzieci w wieku od 7 do 13 lat.
Trudności w pisaniu mogą być wynikiem problemów z zapamiętywaniem i planowaniem, które są charakterystyczne dla zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi - zauważa prowadząca badania dr Slavica Katusic, dodając, że wczesne zidentyfikowanie zarówno ADHD, jak i problemów z pisaniem, a także zastosowanie odpowiedniej terapii może zapobiec stresom, na które dzieci te mogą być narażone w późniejszym życiu.

Źródło: PAP
www.naukawpolsce.pap.pl