"http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd"> Uniwersytet Śląski Dzieci współtworzy uczelnie dziecięce w Egipcie - Aktualności - Przedszkola - Edusieć.pl

AKTUALNOŚCI

29/09/2011
kategoria: przedszkola

Uniwersytet Śląski Dzieci współtworzy uczelnie dziecięce w Egipcie

Uniwersytet Śląski Dzieci wszedł w skład zespołu, który rozpoczął pracę nad projektem zmierzającym do uruchomienia dziecięcych uczelni w Egipcie.

Został wytypowany do tego zadania przez Europejską Sieć Uniwersytetów dla Dzieci.Uniwersytet Śląski Dzieci w Katowicach powstał przy Uniwersytecie Śląskim trzy lata temu. "Współpracujemy z wieloma podobnymi uniwersytetami w ramach Europejskiej Sieci Uniwersytetów dla Dzieci. Kiedy więc za pośrednictwem uczelni w Liverpoolu zwrócono się do nas o opracowanie założeń dla podobnego przedsięwzięcia w Egipcie, zgodziliśmy się bez wahania" - powiedział w środę PAP fizyk i dziekan uniwersytetu dr Jerzy Jarosz.
W połowie października śląska uczelnia, na konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Dziecięcy w Liverpoolu, podzieli się swoim doświadczeniem, zaprezentuje swoje dotychczasowe działania oraz omówi wstępne założenia sieci dziecięcych uniwersytetów w Egipcie.
"Nasze wzorce mamy przełożyć na grunt egipski" - tłumaczył Jarosz. Dodał, że atutem, który przeważył o tym, iż śląska uczelnia została zauważona, była "uniwersalność w formule i w sposobie funkcjonowania".
"Trzeba najpierw ustalić, w jaki sposób mają funkcjonować, ponieważ europejskie uniwersytety niekoniecznie są otwarte przez cały rok, nie zawsze są związane z uczelniami wyższymi, rzadko zajmują się wszystkimi dyscyplinami oraz dziećmi w różnym wieku" - wyjaśnił dziekan.
Śląska uczelnia dysponuje 600 miejscami dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Dzieci dzielone są na cztery grupy wiekowe: poszukiwacze - od 5 do 6 lat, odkrywcy - od 7 do 9 lat, młodzi naukowcy - od 10 do 12 lat, oraz eksperci - od 13 do 15 lat. Oferuje młodym studentom pełen zakres dyscyplin.
Edukacja podzielona została na dwa etapy. Pierwszy z nich to wykłady, które mają służyć pobudzaniu i odkrywaniu zainteresowań oraz inspiracji nauką, poprzez dostarczanie informacji z różnych dziedzin. Są więc m.in. spotkania z paleontologami, fizykami, biologami, historykami, muzykami.
W drugim etapie dzieci rozwijają swoje zainteresowania w trakcie seminariów, związanych z określonym tematem. "Taki podział pomaga w sprecyzowaniu zainteresowań" - zauważył Jarosz.
Uniwersytet Śląski Dzieci powstał w czerwcu 2009 roku. Zajęcia odbywają się w Katowicach i w Sosnowcu - siedzibie Wydziału Nauk o Ziemi oraz Muzeum Geologicznego, w którym można oglądać m.in. naturalnej wielkości figury dinozaurów, w tym tyranozaura.
Na początku 2011 roku śląska uczelnia dziecięca została członkiem-założycielem stowarzyszenia znanego pod nazwą The European Children's Universities Network (Europejska Sieć Uniwersytetów dla Dzieci).
Uniwersytet przygotowuje się także do uruchomienia pierwszej swojej filii w Cieszynie.

Podziel się
DODAJ KOMENTARZ
Twój nick:
KOMENTARZE
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
SZUKAJ PLACÓWEK
Placówka:
Miasto:
Województwo:
Rodzaj:
- nie dotyczy -
Fraza:
POLECANA PLACÓWKA
AP Edukacja Liceum Ogólnokształcące, Gorzów Wielkopolski

Szkoła średnia
Typ szkoły: niepubliczne z uprawnieniami szkoły publicznej

Rozmowa tygodnia

Aktor, wokalista czy zwykły chłopak z Bystrzycy Kłodzkiej? Przeczytaj, co Artut Chamski mówi o występach na scenie, pracy nad płytą i udziale w programie "Jak oni śpiewają"!

Felieton miesiąca

Chusta do noszenia dziecka stałą się modnym tematem, często poruszanym na łamach kolorowej prasy czy mediach familijnych. Noszenie nie jest już synonimem rozpieszczania, stało się wyrazem troski o prawidłowych rozwój dziecka, odpowiadaniem na jego potrzeby.

Przedszkola Reszel, Przedszkola Baboszewo, Przedszkola Mniszek, Przedszkola Maszkowice, Przedszkola Stanin, Przedszkola Łączki Kucharskie, Przedszkola pomorskie, Opiekunki Święcica, Przedszkola Bierutów, Przedszkola Szychowice, Przedszkola Bobrowiec, Przedszkola opolskie, Przedszkola Żerków, Przedszkola Kleosin, Opiekunki Wał-Ruda, Przedszkola zachodniopomorskie, Przedszkola Ruchocice, Przedszkola Konopnica, Przedszkola Dąbrowa Bolesławiecka, Opiekunki Leopoldów, Przedszkola podkarpackie, Przedszkola Regnów, Przedszkola kujawsko-pomorskie, Przedszkola Zbijów Mały, Przedszkola Owczary, Przedszkola Milejewo, Opiekunki Ruski Bród, Przedszkola Jaworsko, Opiekunki Tarnów Opolski, Przedszkola Nebrowo Wielkie
OA_show(50); OA_show(51);
OA_show(47);
test

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies.

Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor.