"http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd"> Uniwersytet Śląski Dzieci współtworzy uczelnie dziecięce w Egipcie - Aktualności - Przedszkola - Edusieć.pl

29/09/2011

Uniwersytet Śląski Dzieci współtworzy uczelnie dziecięce w Egipcie

Uniwersytet Śląski Dzieci wszedł w skład zespołu, który rozpoczął pracę nad projektem zmierzającym do uruchomienia dziecięcych uczelni w Egipcie.

Został wytypowany do tego zadania przez Europejską Sieć Uniwersytetów dla Dzieci.Uniwersytet Śląski Dzieci w Katowicach powstał przy Uniwersytecie Śląskim trzy lata temu. "Współpracujemy z wieloma podobnymi uniwersytetami w ramach Europejskiej Sieci Uniwersytetów dla Dzieci. Kiedy więc za pośrednictwem uczelni w Liverpoolu zwrócono się do nas o opracowanie założeń dla podobnego przedsięwzięcia w Egipcie, zgodziliśmy się bez wahania" - powiedział w środę PAP fizyk i dziekan uniwersytetu dr Jerzy Jarosz.
W połowie października śląska uczelnia, na konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Dziecięcy w Liverpoolu, podzieli się swoim doświadczeniem, zaprezentuje swoje dotychczasowe działania oraz omówi wstępne założenia sieci dziecięcych uniwersytetów w Egipcie.
"Nasze wzorce mamy przełożyć na grunt egipski" - tłumaczył Jarosz. Dodał, że atutem, który przeważył o tym, iż śląska uczelnia została zauważona, była "uniwersalność w formule i w sposobie funkcjonowania".
"Trzeba najpierw ustalić, w jaki sposób mają funkcjonować, ponieważ europejskie uniwersytety niekoniecznie są otwarte przez cały rok, nie zawsze są związane z uczelniami wyższymi, rzadko zajmują się wszystkimi dyscyplinami oraz dziećmi w różnym wieku" - wyjaśnił dziekan.
Śląska uczelnia dysponuje 600 miejscami dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Dzieci dzielone są na cztery grupy wiekowe: poszukiwacze - od 5 do 6 lat, odkrywcy - od 7 do 9 lat, młodzi naukowcy - od 10 do 12 lat, oraz eksperci - od 13 do 15 lat. Oferuje młodym studentom pełen zakres dyscyplin.
Edukacja podzielona została na dwa etapy. Pierwszy z nich to wykłady, które mają służyć pobudzaniu i odkrywaniu zainteresowań oraz inspiracji nauką, poprzez dostarczanie informacji z różnych dziedzin. Są więc m.in. spotkania z paleontologami, fizykami, biologami, historykami, muzykami.
W drugim etapie dzieci rozwijają swoje zainteresowania w trakcie seminariów, związanych z określonym tematem. "Taki podział pomaga w sprecyzowaniu zainteresowań" - zauważył Jarosz.
Uniwersytet Śląski Dzieci powstał w czerwcu 2009 roku. Zajęcia odbywają się w Katowicach i w Sosnowcu - siedzibie Wydziału Nauk o Ziemi oraz Muzeum Geologicznego, w którym można oglądać m.in. naturalnej wielkości figury dinozaurów, w tym tyranozaura.
Na początku 2011 roku śląska uczelnia dziecięca została członkiem-założycielem stowarzyszenia znanego pod nazwą The European Children's Universities Network (Europejska Sieć Uniwersytetów dla Dzieci).
Uniwersytet przygotowuje się także do uruchomienia pierwszej swojej filii w Cieszynie.